حامد یک مخترع است و مجموعا 3 اختراع داشته. او فرآیند و محصولاتی جدیدی برای رفع نیاز مردم ساخته است. ولی اخیرا درگیر یک دعوای حقوقی شده که ممکن است به زندانی شدن حامد منجر شود. شخصی ادعا کرده که حامد، اختراع او را دزدیده و تولید انبوه می‌کند. اما در واقع ماجرا برعکس است و حامد مخترع اصلی است ولی چون اختراع خود را ثبت نکرده شخصی شیاد با این کار می خواهد از حامد کلاهبرداری کند و مبلغی را جهت خسارت به دریافت کند. چون حامد اختراع خود را ثبت نکرده و آن شخص با اطلاع از این موضوع اقدام به ثبت اختراع حامد به نام خود کرده و با شکایت از حامد او را به این مشکلات دچار کرده. اگر می خواهید با این مشکلات روبرو نشوید این مقاله را مطالعه کنید!

ثبت اختراع چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

سند ثبت اختراع یا پتنت یک حق انحصاری است که مخترع یا نماینده قانونی اعطا می شود. اختراع یا پتنت نیز یک محصول یا یک فرآیند است که روش جدیدی برای انجام کاری را ارائه می دهد. در واقع می توان گفت که اختراع یک راه حل نوآورانه است. پتنت یک محافظ برای مالکیت مخترع از اختراع است که البته این محافظ مدت محدودی دارد. این مدت محدود بسته به قوانین کشور ها متفاوت است.

داشتن پتنت یا ثبت اختراع از این نظر برای ما نیاز ضروری است که، دیگران بدون داشتن رضایت مالک پتنت نمی تواند اختراع را تجاری سازی کنند و حق فروش و توزیع آن را ندارند. ولی در صورت نداشتن ثبت اختراع افراد دیگر به راحتی می توانند اختراع شما را تجاری سازی کنند و برای سود خود آن را در بازار عرضه کنند.

چه مواردی قابل ثبت اختراع هستند؟

بر اساس ماده 2 قانون ثبت اختراع مواردی قابل ثبت هستند که دارای این ویژگی ها باشند: اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد. ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور معلوم و آشکار نباشد و از نظر صنعتی‌، اختراعی کاربردی محسوب می‌شود که در رشته‌ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد. مراد از صنعت‌، معنای گسترده آن است و شامل مواردی نظیر صنایع‌دستی‌، کشاورزی‌، ماهیگیری و خدمات نیز می‌شود.

 

اختراعاتی که دارای شرایط زیر هستند قابلیت ثبت شدن دارند:

1. برای اولین بار ساخته شده باشد

بر اساس ماده 1 قانون ثبت اختراع محصول یا فرآیند باید کاملا جدید و نو باشد و مشابه آن در داخل یا خارج از کشور ثبت نشده باشد.

 

2. نوآوری و ابتکار داشته باشد

در محصول یا فرآیند ساخته شده باید نوآوری و ابتکار وجود داشته باشد و محصول مشابه هیچ کدام از محصولات شبیه به آن نباشد.

 

3. کاربردی باشد

در واقع اختراع باید دارای کاربرد و منفعت باشد. اختراعی که هیچ سودی نداشته باشد و در صنعت نیز هیچ استفاده ای نداشته باشد نمی تواند به عنوان یک اختراع ثبت و عرضه شود.

 

شرایط مورد نیاز ثبت اختراع چیست؟

شرایط ثبت اختراع در هر کشور متفاوت است. برای همین ما در این مقاله شرایط ثبت اختراع در ایران را بیان کرده ایم و صرفا این شرایط در کشور های دیگر برقرار نیست.

علاوه بر شرایط اختراع برای ثبت پتنت شرط دیگری هم در ایران برای ثبت اختراع وجود دارد که در این بخش درباره آن صحبت خواهیم کرد.

شرط دیگر ثبت اختراع در ایران تسلیم اظهارنامه ثبت به اداره مالکیت می باشد. بر اساس ماده 6 قانون ثبت اختراعات: « اظهارنامه ثبت اختراع که به اداره مالکیت صنعتی داده می‌شود، باید موضوعی را که حمایت از آن درخواست می‌ شود، تعیین کرده و به فارسی تنظیم شود، دارای تاریخ و امضا بوده و خواسته، توصیف ادعا، خلاصه‌ای از توصیف اختراع و در صورت لزوم نقشه‌های مربوطه را دربرداشته باشد. » 

مدارک مورد نیاز ثبت اختراع

 1- اظهارنامه اختراع 

2- توصیف اختراع

3- ادعا یا ادعاهای اختراع

4- خلاصه‌ای از توصیف اختراع

5- نقشه یا نقشه‌ها، در صورت لزوم

6- مدارک مثبت هویت متقاضی و مخترع

7- درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم مخترع، چنانچه مخترع نخواهد اسم وی ذکر شود

8- مدارک مربوط به حق تقدم که باید هم زمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود

9- مدارک نمایندگی، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید 

10- رسید مربوط به پرداخت هزینه ‌های قانونی 

توجه کنید که هزینه حق ثبت اظهارنامه اختراع برای اشخاص حقیقی 1000 تومان و برای اشخاص حقوقی 10 هزار تومان می باشد.

آموزش ثبت اختراع در سایت سازمان مالکیت فکری

حال زمان این رسیده که شما اختراع خود را ثبت کنید. ما در این بخش طی 10 مرحله ثبت اختراع در سایت سازمان مالکیت فکری را آموزش داده ایم.

مرحله اول: وارد سایت iripo.ssaa.ir شوید. 

مرحله دوم: از منوی بالا قسمت ورود اعضا را انتخاب کنید و وارد حساب کاربری خود شوید. 

مرحله سوم: از منوی سمت راست، ثبت اظهارنامه اختراع را کلیک کرده و نوع اظهارنامه را، اظهارنامه جدید تعیین نمایید.

مرحله چهارم: در مرحله بعد، اطلاعات متقاضی ثبت اختراع، نماینده قانونی او و مشخصات اختراع را وارد سیستم نمایید.

مرحله پنجم: با کلیک بر روی گزینه ثبت ضمایم، مدارک پیوست را در سیستم آپلود کنید.

مرحله ششم: در نهایت با تایید این اطلاعات، می توانید با انتخاب گزینه پرداخت هزینه، هزینه لازم را به صورت اینترنتی پرداخت نموده و درخواست خود را ثبت نهایی نمایید.

مرحله: لازم به ذکر است در صورتی که ثبت اظهارنامه ثبت اختراع به طور صحیح انجام گیرد، یک کد رهگیری توسط سامانه برای شما صادر گردیده که لازم است جهت پیگیری های بعدی آن را حفظ نمایید. 

ثبت اختراع یا ثبت پتنت کاری ضروری برای هر مخترع است. درست است که مخترع یک محصول یا فرآیند بهترین نفر برای تولید و عرضه آن محصول است اما دقت کنید که اگر مراحل حقوقی و قانونی ثبت اختراع را طی نکنید دچار مشکلات فراوانی خواهید شد. خوشحال می شویم اگر نظرات تان را درباره مقالات به گوش ما برسانید!

 مقالات پیشنهادی

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.