قبل از اینکه نوشتن یک طرح بازاریابی برای کسب‌وکار را شروع کنید، ابتدا چارچوب برنامه‌ریزی یا رئوس مطالب را آماده نمایید. این کار به شما اطمینان می‌دهد که هیچ نکته مهمی از قلم نیفتاده و همه چیز با یک روش منطقی ارائه شده است.

نمونه سرفصل‌های پیشنهادی برای یک طرح بازاریابی خوب که همه اطلاعات مهم در آن گنجانده شده در زیر نشان‌داده‌شده است. با وجود این، روش‌های دیگری هم برای سازماندهی یک طرح بازاریابی خوب و مناسب وجود دارد. شاید لازم باشد که از سرفصل‌های خاص یا ساختاری با رئوس مطالب متفاوت استفاده کنید. اینکه از چه سرفصل‌هایی استفاده می‌کنید مهم نیست. مهم این است که طرح بازاریابی شما باید به‌صورت منطقی و بدون حذف نکته‌ای مهم ارائهٔ شود. به‌هرحال، شما چه یک سرفصل خواص و ساختار ویژه‌ای را مدنظر داشته باشید و از آنها تبعیت کنید و چه مجاز باشید از هر ساختاری که خودتان می‌خواهید استفاده کنید، دو هدف ذکر شده را به ذهن بسپارید.

هم اکنون هر بخش از ساختار طرح بازاریابی پیشنهادی در زیر را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم. خواهید فهمید که بسیاری از این بخش‌ها در همه طرح‌های بازاریابی مشترک هستند.

خلاصه مدیریت: مروری بر کل طرح شامل شرح محصول یا خدمت، سرمایه‌گذاری موردنیاز، و فروش و سود پیش‌بینی‌شده.

1-مقدمه

محصول یا خدمت آن کسب‌وکار چیست؟ آن را با جزئیات تشریح کنید و توضیح دهید که چگونه با نیازها و شرایط بازار متناسب است.

2-تجزیه‌وتحلیل‌های موقعیتی

الف) محیط موقعیتی
تقاضا و روندهای آن (تقاضا برای محصول چگونه پیش‌بینی می‌شود؟ در حال افزایش است یا کاهش؟ تصمیم‌گیرنده کیست؟ تحلیلگر خرید کیست؟ چگونه کی کجا و چرا آنها این محصول را می‌خرند؟)
2-عوامل فرهنگی و اجتماعی.
3- عوامل جمعیت‌شناختی.
4-شرایط اقتصادی و کسب‌وکار برای محصول در این زمان و در ناحیه جغرافیایی انتخاب شده چگونه است؟
5-وضعیت فناوری برای این طبقه از محصول: آیا از جمله فناوری‌های پیشرفته است؟ آیا در بازار محصولات جدیدتر از محصولات قدیمی‌تر پیشی می‌گیرند (چرخه عمر محصول)؟ و خلاصه اینکه تأثیرات فناوری بر این محصول یا خدمت چگونه است؟
6-سیاست‌ها: آیا سیاست‌ها (گذشته، حال و آینده) روی وضعیت بازاریابی این محصول تأثیرگذار هستند؟
قوانین و مقررات: چه قوانین و مقررات (دولتی و غیردولتی) در تولید و فروش این محصول تأثیر دارد؟
ب) محیط خنثی
1-محیط مالی: دسترسی یا عدم دسترسی به منابع سرمایه چگونه بر موقعیت تأثیر می‌گذارد؟
2-محیط دولتی: آیا در حال حاضر، تأثیر اقدامات قانونی در سطح کشور، استان، شهر یا منطقه بر بازاریابی این محصول وجود دارد؟
3-محیط رسانه‌ها: در رسانه‌ها چه اتفاقی در حال رخ‌دادن است؟ آیا افکار عمومی در حال حاضر این پروژه را مناسب می‌دانند؟
محیط موردتوجه و خاص: جدای از رقبای مستقیم کسب‌وکار خود، آیا احتمال می‌دهید گروه مؤثر دیگری بر طرح کسب‌وکار شما تأثیرگذار باشد؟
ج) محیط رقابت
1-رقبای خود به محصولات آنها، طرح‌ها، تجربیات، دانش فنی، وضعیت مالی، منابع انسانی، منابع سرمایه‌ای، عرضه‌کنندگان و استراتژی آنها را تشریح کنید. آیا رابطه آنها با مشتریانشان خوب است؟ اگر هست چرا؟ از چه کانال‌های بازاریابی استفاده می‌کنند؟ نقاط ضعف و قوت آنها چیست؟
د) محیط شرکت
محصولات، تجربیات، دانش فنی، وضعیت مالی، منابع انسانی و منابع سرمایه‌ای و عرضه‌کنندگان خود را توصیف کنید. آیا رابطه شما با مشتریانتان خوب است؟ اگر هست چرا؟ نقاط ضعف و قوت شما چیست؟


3-بازار هدف

بخش بازار هدف خودتان را با درنظرداشتن تمام جزئیات جمعیت‌شناختی، روان‌شناختی، جغرافیایی، سبک زندگی، یا هرآنچه برای بخش‌بندی مناسب است توصیف کنید. چرا این بخش بازار هدف شما است؟ چقدر بزرگ است؟


4-مسائل و مشکلات و فرصت‌ها

با توضیح کامل هر فرصت را روشن کنید که چرا آن وضعیت در حقیقت یک فرصت است. هر مشکل را دوباره بیان کنید. روشن کنید که در مورد هرکدام قصد دارید چه اقداماتی انجام دهید؟ مزیت رقابتی خود را نسبت به رقبا به‌روشنی بیان کنید.


5-اهداف بازاریابی

اهداف و مقاصد بازاریابی را با عباراتی مثل حجم فروش، سهم بازار، بازگشت سرمایه، یا دیگر اهداف و مقاصد برای طرح بازاریابی خود به‌دقت بیان کنید و زمان موردنیاز برای دستیابی به هر یک را هم مشخص کنید.


6-استراتژی بازاریابی

برای استراتژی‌های کلی، گزینه‌های متفاوتی در نظر بگیرید. برای مثال به‌منظور نفوذ مجدد در بازار، یک بازاریاب می‌تواند دیریازود، با روش افقی یا عمودی، قدم اول را بردارد و از استراتژی گزینش خاص یا حفره‌های بازار بهره‌برداری کند.
اگر استراتژی بازاریابی در استراتژی اصلی یا در سطح مدیریت بازاریابی استراتژیک لحاظ شود، ماتریس جذابیت بازار/ قابلیت کسب‌وکار و تجزیه‌وتحلیل‌های چرخه عمر محصول هم باید ساختار خود را بیابد.


7-تاکتیک‌های بازاریابی

بیان کاری که چگونه استراتژی بازاریابی انتخاب شده را در قالب محصول، قیمت، ترفیع و ترویج، توزیع و سایر متغیرهای تاکتیکی یا محیطی به اجرا برخواهد آورد؟


8-اجرا و کنترل

نقطه سربه‌سر را حساب کنید و جدول آن را برای پروژه خود آماده کنید. پیش‌بینی‌های فروش و جریانات نقدینگی ماهانه را برای یک دوره زمانی سه‌ماهه محاسبه کنید. هزینه‌های راه‌اندازی و بودجه ماهانه را با درنظرگرفتن اقدامات لازم تعیین کنید.


9-خلاصه

مزیت‌ها هزینه‌ها و سودها را خلاصه کنید، و مزیت متمایزی را که طرح شما از آن طرف‌داری می‌کند تا در بازار رقابت برتر باشد، مشخص کرده و بگویید چرا طرح با موفقیت همراه خواهد بود.


10-ضمائم

شامل کلیه اطلاعات پشتیبانی‌کننده که مرتبط با طرح است.

, ,

 مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.