در این مقاله به صفر تا صد قوانین شرکت های دانش بنیان می پردازیم. علاوه بر انواع شرکت‌ها در قانون تجارت، دسته‌ای دیگر از شرکت‌ها وجود دارند. یکی از انواع شرکت‌هایی که در دسته‌بندی قانون تجارت بیان‌ نشده است، شرکت­های دانش‌بنیان است. شرکت‌های دانش‌بنیان امروزه جایگاه ویژه‌ای یافته‌اند. این جایگاه تا بدان جا است که فرایند ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان متفاوت‌تر از شرکت‌های دیگر است. طبق آیین نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان مصوبه کارگروه مورخ ۰۲/۱۰/۹۶، شرکت دانش بنیان، شرکت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالاها و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان و بر اساس معیارهای مورد نظر این آئین‌نامه، به تأیید کارگروه می‌رسد.لازم به ذکر است شرکت‌های دانش‌بنیان به دو نوع تقسیم می‌شود. ۱- شرکت‌هایی که مالکیت آن تنها به اعضای هیئت‌علمی تعلق دارد؛ اگر سهام دانشگاه در شرکت از ۵۰ درصد کمتر باشد،‌ شرکت دانش‌بنیان خصوصی خواهد بود. ۲- شرکت‌هایی که مالکیت آن‌ها را دانشگاه‌ها نیز بر عهده‌دارند؛ اگر سهام دانشگاه ۵۰ درصد یا بیشتر باشد، شرکت دانش‌بنیان، شرکتی دولتی قلمداد خواهد شد. همچنین، علاوه بر تقسیم‌بندی کلی بالا، یک تقسیم‌بندی دیگر برای بررسی مالیات شرکت‌های دانش‌بنیان مطرح می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی، شرکت‌های دانش‌بنیان به دو سطح نوع ۱ و نوع ۲ تقسیم می‌شود که هرکدام از آن‌ها به دودسته‌ی نوپا و تولیدی نیز دسته‌بندی می‌شود. تفاوت این دو سطح به‌صورت خلاصه در محصولاتی است که ارائه می‌دهند. به‌عبارت‌دیگر منظور از کالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح ۱، محصولاتی هستند که در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش‌افزوده بالا و پیچیدگی فنی بالا هستند. درحالی‌که کالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح ۲ پیچیدگی فنی کمتری نسبت به کالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح ۱ دارند. موضوع شرکت‌های دانش‌بنیان در یک تقسیم‌بندی کلی عبارت است از:

۱-تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی.

۲- افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی.

۳- تولید فناوری‌های برتر.

۴- تجاری‌سازی علم و دانش.

شرکت های دانش بنیان از پرداخت بخشی از مالیات عملکرد سالانه خود که مجوز لازم برای محصولات دانش بنیان را دارد معاف هستند. بهره مندی از معافیت نیازمند رعایت نکات مهمی است که عدم آگاهی و رعایت آن منجر به بروز مشکل در دریافت معافیت مالیات بیمه گمرکی و حذف سایر معافیتهای شرکت می گردد.در صورت حساب های صادره اقلام مشمول معافیت باید ذکر گردد. در غیر این صورت ممیز می تواند فاکتور را عدم معاف اعلام کند. همچنین انجام به موقع تکالیف قانونی مودیان از جمله ارائه دفاتر اسناد و مدارک طبق قانون شرط استفاده از معافیت مالیاتی است.

طبق ماده ۳ قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان، این شرکت ها از حمایت های دولتی نظیر پوشش بیمه‌ای مناسب برای محصولات دانش‌بنیان ، معافیت بیمه ای و مالیاتی، معافیت از عوارض حقوقی گمرکی و سود بازرگانی و عوارض مالیاتی به مدت ۱۵ سال، اولویت در واگذاری موسسات پژوهشی دولتی به این شرکت‌ها ، اولویت در استقرار مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری، تسهیل در روند استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در محدوده تهران و دیگر شهرها و همچنین اعطاء تسهیلات کم بهره (بلند مدت یا کوتاه مدت) و یا بی بهره برخوردار می باشند. همچنین بنا به ماده ۲۰ آئین نامه قانون حمایت از این شرکت ها، درآمدهای مشمول مالیات شرکتها و مؤسسات دانش بنیان ناشی از قراردادها و فعالیتهای تحقیق و توسعه، تجاری سازی و تولید محصولات و خدمات دانش بنیان به مدت پانزده سال از مالیات موضوع ماده (۱۰۵) قانون مالیاتهای مستقیم معاف هستند .بنابراین شرکتهای دانش بنیان فقط از موضوع ماده ۱۰۵ قانون مالیاتهای مستقیم معاف بوده و این معافیت مشمول مالیات افراد حقیقی (کارکنان) این شرکتها نمی‌شود.

معافیت مالیاتی بین شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری با شرکت‌های خارج از پارک تفاوت‌هایی دارد.

5 بخش اساسی هر برنامه اعتبار سنجی که باید لحاظ شود چیست

معافیت مالیاتی شرکت‌های غیرمستقر در پارک علم و فناوری:

بر اساس قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های دانش‌بنیان سطح ۱ اعم از نوپا و تولیدی سطح ۱ از معافیت مالیاتی برخوردار هستند. معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان صرفاً برای درآمدهای مشمول مالیات شرکت‌های دانش‌بنیان است. توجه نمایید که معافیت مالیات بر درآمد باید ناشی از قراردادها و فعالیت‌های تحقیق و توسعه، تجاری‌سازی و تولید محصولات و خدمات دانش‌بنیان در حوزه فناوری برتر و با ارزش‌افزوده فراوان به‌ویژه در تولید نرم‌افزارهای مربوطه باشد. به عبارت بهتر معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان صرفاً مربوط به درامدهای ناشی از مصادیق فعالیت‌های دانش‌بنیان است که هرساله توسط کارگروه ارزیابی به اداره امور مالیاتی ارسال می‌شود. مدت معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان ۱۵ سال است. البته باید توجه نمایید که هرسال باید موضوعات معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان موردبررسی در کارگروه قرار گیرد.

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری:

شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری از مدیریت پارک مجوز استقرار و فعالیت دریافت می‌کنند. این شرکت‌ها با توجه به قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری از معافیت مالیاتی برخوردار هستند. درواقع این شرکت‌ها نیازی به دریافت مجوز از کارگروه ارزیابی مالیاتی ندارند.

مدت معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری ۲۰ سال از تاریخ صدور مجوز از طرف رئیس پارک است. این معافیت در خصوص درآمدهای حاصل از فعالیت‌های مذکور در مجوز که صرفاً در پارک علم و فناوری تحقق می‌یابد، است.

, ,

 مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.