به طور معمول در رسانه، روزنامه ها و… اطلاعاتی درباره دریافت مالیات، فرار مالیاتی و… می شنویم. مالیات یک موضوع مهم در شرکت ها است که ممکن است برای برخی ها نیز مشکلاتی ایجاد کند. در این مقاله سعی کردیم به معافیت های مالیاتی شرکت های دانش بنیان بپردازیم و توضیح دهیم که چگونه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حمایت های خود درباره مالیات کمک به گسترش شرکت های دانش بنیان می کند.

انواع شرکت های دانش بنیان

شرکت های دانش بنیان به دو صورت تقسیم بندی می شوند. تقسیم بندی اول کلی تر از تقسیم بندی دوم می باشد که این دسته بندی را می توانید در ذیل این متن مشاهده کنید. 

  • شرکت هایی که مالکیت آنها به هیئت های علمی تعلق دارد و سهام دانشگاه ها زیر 50 درصد است. این شرکت ها، شرکت های خصوصی تلقی می شوند.
  • شرکت هایی که مالکیت شان به دانشگاه ها تعلق دارد و سهام دانشگاه ها 50 یا بالای 50 درصد است. این نوع از شرکت ها دولتی هستند.

تقسیم بندی بعدی جزئی تر است و بر اساس محصولات یا خدمات شرکت ها انجام می شود. 

در این دسته بندی شرکت های دانش بنیان به دو سطح 1 و 2 و دو نوع تولیدی یا نوپا تقسیم می شوند. برای مثال شرکت گیتی سپند دانش بنیان سطح 1 نوع تولیدی می باشد. 

معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه شرکت های دانش بنیان حمایت هایی تحت عنوان حمایت های 110 گانه ارائه می دهد که باعث کمک به پیشرفت اکوسیستم نوآوری و فناوری همچنین شرکت های دانش بنیان می شود. معافیت های مالیاتی برای شرکت های دانش بنیان نیز جزو این حمایت ها می باشد. البته این معافیت های مالیاتی شرایطی دارند که این شرایط برای انواع شرکت های دانش بنیان متفاوت می باشد.

برای توضیح شرایط معافیت های مالیاتی شرکت های دانش بنیان، آنها را به دو دسته تقسیم کردیم.  

معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری

شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری یا شرکت های دانش بنیان می توانند به مدت 15 سال معافیت مالیاتی بگیرند. 

البته این شرکت های دانش بنیان باید سطح یک تولیدی یا نوپا باشند. این نشان دهنده ی این است که شرکت ها باید دارای سطح بالای تکنولوژی باشند. 

همانطور که می دانید محصولات شرکت ها توانایی دانش بنیان شدن دارند و در واقع شرکت ها دانش بنیان نمی شوند. ممکن است شرکتی دارای 3 محصول باشد که تنها یکی از آنها دانش بنیان است بنابراین تنها محصولاتی که دانش بنیان هستند واجد دریافت معافیت مالیاتی می شوند.   

معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان غیر مستقر در پارک علم و فناوری

بر اساس حمایت های 110 گانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شرکت های دانش بنیان از معافیت های مالیاتی برخوردار هستند. این معافیت صرفا شامل فعالیت های دانش بنیانی که هر ساله توسط کارگروه ارزیابی دانش بنیان به اداره امور مالیاتی ارسال می گردد می شود.

همانطور که گفتیم شرکت های سطح یک نوع تولیدی یا نوپا برای 15 سال از پرداخت مالیات معاف هستند. 

مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر حقوق کارکنان

همانطور که در بالا اشاره کردیم، شرکت های دانش بنیان از پرداخت مالیات مشمول فعالیت های دانش بنیانی معاف هستد ولی باید مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر حقوق کارکنان را پرداخت کنند. 

نحوه درخواست معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان

در پایان سال هر شرکت دانش بنیان باید به کارتابل خود در سامانه دانش بنیان مراجعه کند و در خواست خود را برای معافیت مالیاتی به دبیرخانه ارسال کند. دبیرخانه کارگروه ارزیابی پس از بررسی و بروزرسانی محصولات و خدمات آنها را به همراه مصادیق فعالیت های دانش بنیان شرکت به اداره امور مالیاتی ارسال می کند. 

لازم به ذکر است در صورتی که شرکت ها اقدام به ارسال درخواست در سامانه نکنند، کارگروه ارزیابی اقدام به ارسال محصولات و خدمات و مصادیق فعالیت های دانش بنیانی به اداره مالیات نمی کند.

 

,

 مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.