شرکت های دانش بنیان در دسته موسسه‌های تعاونی یا خصوصی‌ قرار می‌گیرند که برای افزایش علم و ثروت تلاش می‌کنند. شرکت های دانش بنیان با هدف گسترش و توسعه ی علم ، دارایی ، پیشرفت اقتصاد دانش بنیان و استفاده مناسب از ظرفیت دانشگاه ها و موسسات علمی مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات ایجاد می شوند. از دیگر اهداف شرکت های دانش بنیان می­توان به تحقق اهداف دانش محور کشور از جمله طراحی، تهیه محصول و خدمات تولیدات دانش بنیان با ارزش افزوده بسیار اشاره کرد. یکی از شرایط اصلی ثبت شرکت دانش بنیان این است که از بین اعضای هیات مدیره حداقل یک نفر از آن‌ها باید دارای مدرک دکترا باشد. ضمن این که هر شرکتی برای این‌ که بتواند تبدیل به یک شرکت دانش بنیان شود باید اختراعی داشته باشد که قبلا مورد تایید و ثبت مراکز رشد یا بنیاد نخبگان قرار گرفته است.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت دانش بنیان ، به دو گروه برجسته ی عمومی و ویژه تقسیم می شوند. شرکت­های درخواست کننده باید علاوه بر مشخصه­های عمومی، شرایط اختصاص یافته در یکی از سه گروه، شاخص­های ویژه را نیز اثبات کنند.

شاخص های تشخیص شرکت های دانش بنیان به دو دسته شاخص های عمومی و اختصاصی تقسیم می شوند. شرکت های متقاضی باید علاوه بر شاخص های عمومی، شرایط مشخص شده در یکی از سه دسته شاخص های اختصاصی را نیز احراز نمایند.

الف) شاخص­های عمومی

حداقل دو سوم از اعضای هیات مدیره شرکت، حداقل دو مورد از شرایط ذیل را احراز کنند.
1-حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند.

2-حداقل 3 سال سابقه فعالیت کاری یا علمی در حوزه فعالیت شرکت و یا سابقه مدیریتی داشته باشند.
3-دارای حداقل یک اختراع ثبت شده ارزیابی شده داخلی یا یک اختراع بین المللی مرتبط با حوزه کاری شرکت باشند.
4-حداقل نیمی از درآمد شرکت در یک سال مالی گذشته شرکت، ناشی از فروش فناوری،کالا و یا خدمات دانش بنیان (شامل خدمات تحقیق و توسعه و طراحی مهندسی مرتبط با فهرست کالاهای دانش بنیان و خدمات تخصصی دانش بنیان) آن شرکت از طریق قرارداد باشد.

تبصره: شرکت هایی که در مرحله تجاری سازی اولین کالای دانش بنیان خود هستند،در صورتی که دارای تولید پایلوت موفق باشند،و استانداردهای لازم را از مراجع ذی صلاح داخلی یا بین المللی کسب کرده باشند،و دارای بازار مطمئن و یا اعلام نیاز معتبر همراه با قرارداد تولید کالا باشند،از رعایت بند 1-2 مستثنی هستند.
5-سابقه بیمه پرداختی برای حداقل 3 نفر از کارکنان تمام وقت شرکت،حداقل 6 ماه باشد.

ب- شاخص های اختصاصی

شرکت متقاضی باید علاوه بر دارا بودن شاخص های عمومی، واجد کلیه شرایط اختصاصی در یکی از دسته های ذیل نیز باشند:

1-شرکت های تولید کننده کالاهای دانش بنیان.

2-شرکت باید تولید کننده کالا یا کالاهای دانش بنیان مطابق فهرست کالاهای دانش بنیان مصوب کارگروه باشد.

طبق دو رویکرد، این محصولات مشخص شده است:

1)حوزه هایی که وجود کالاهای دانش بنیان و یا فناوری برتر در آنها وجه غالب را دارد و متوسط فعالیتهای تحقیق و توسعه درآن ها بیشتر از سایر حوزه های فناوری و صنعتی است.نظیر حوزه های فناوری زیستی (پزشکی، کشاورزی، صنعتی و محیط زیست)، فناوری نانو (محصولات و مواد)، فوتونیک و اپیتک (موادقطعات و سامانه ها)، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری، انرژ‌ی های نو (هسته ای و تجدید پذیر) دارو، الکترونیک، مواد پیشرفته، ساخت و تولید پیشرفته و هوافضا (پرنده ها، ماهوا ره ها و موشکها)
2)سایر حوزه ها و بخش هایی که وجود کالاهای دانش بنیان در آن ها غلبه ندارد، اما رسوخ فناوری های برتر و ظهور محصولات دانش بنیان در آن ها مشاهده می شود. (نظیر نفت و گاز، عمران و حمل و نقل، برق، معدن کشاورزی، آب و هوا)

کسب و کار B2B چيست؟+بازاريابی کسب و کار های B2B

جمع بندی:

برای ثبت شرکت دانش بنیان، مدارک لازم جهت ثبت شرکت دانش بنیان به شرح ذیل است:

۱.رزومه شرکت

۲. آخرین اظهارنامه مالیاتی ارسال شده به سازمان امور مالیاتی کشور

۳. تصویر اساسنامه شرکت

۴.تصویر آگهی روزنامه رسمی شرکت

۵.تصویر اظهارنامه یا شرکتنامه شرکت دانش بنیان

۶.کپی شناسنامه و کارت ملی اعضاء هیات مدیره شرکت

۷. کپی مدارک تحصیلی اعضا و موسسین

۸. آخرین لیست بیمه شرکت و خلاصه وضعیت حقوق دستمزد و مزایا

شرکت های دانش بنیان می بایست برای ثبت مراحلی را با ارائه مدارک فوق پشت سر بگذارند

,

 مقالات پیشنهادی

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.