مرکز توانمندسازی استان زنجان

اکوسیستم کارآفرینی کشور در دهه اخیر با رشد محسوسی همراه بوده است که شاید یکی از مهمترین دلایل آن توسعه تعداد شرکتهای دانش بنیان و افزایش پهنای باند اینترنت کشور باشد. با افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان و جایگزینی فرهنگ کارآفرینی با کارمندی، سیاست های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر ارگان های متولی حمایت از این شرکت ها همچون صندوق نوآوری و شکوفایی نیز به سمت توسعه خدمات توانمندسازی سوق پیدا کرده است. در همین راستا یکی از مهم ترین گام ها، تاسیس مراکز تخصصی توانمندسازی استانی بوده است که با هدف توسعه زیست بوم و برخورداری متناسب تمام کارآفرینان از خدمات توانمندسازی در استانهاست. در این مراکز خدمات بسیار متنوعی با استفاده از ظرفیت های بومی همان استان به صورت رایگان در اختیار شرکت ها قرار می گیرد.

مرکز توانمندسازی زنجان یکی از ده مرکز پیشرو در کشور بوده است که پس از استان هایی همچون فارس، اصفهان، قزوین، یزد و کرمانشاه از ابتدای سال ۹۹ توسط کارگزاری گیتی سپند خرم به صورت جدی فعالیتهای خود را آغاز کرده است.

این مرکز در سه محور نشست‌های تخصصی، خدمات مشاوره ای کسب و کار و نشست‌های ترویجی دانش بنیان فعالیت میکند که به طور ویژه خدمات کاملا رایگان در اختیار شرکت ها قرار می گیرد؛

برگزاری دوره های آموزشی و نشست های پرسش و پاسخ تخصصی، با استفاده از ظرفیت بومی هر استان از مهم ترین وظایف مراکز توانمندسازی استانی است. در این مراکز، شرکت‌ها می‌توانند مسائل و مشکلات خود را با مشاوران بومی و متخصص به صورت حضوری و یا غیر حضوری مطرح کرده و از راه‌حل‌های مناسب و دقیق، جهت رفع مشکلات و افزایش توانمندی‌ شرکت خود بهره‌مند شوند. همچنین جهت دریافت پاسخ برای مسایل شرکت در طول سال، خدمات مشاوره در ده زمینه قابل ارائه می‌باشد.

به طور کلی در حال حاضر این خدمات در تمام زمینه های تخصصی کسب و کار از جمله موارد زیر ارائه می‌شود:

1) دیجیتال مارکتینگ

2) بازاریابی و فروش

3) گمرک و واردات

4) بیمه تامین اجتماعی

5) حقوقی

6) بازرگانی بین‌الملل و صادرات

7) تامین مالی و سرمایه پذیری

8)منابع انسانی

9)مالیات

برگزاری نشست‌های پرسش و پاسخ ویژه شرکت‌ها در سطح استان بستر بسیار مناسبی است تا شرکت‌ها و هسته‌های فناور بتوانند مسائل، نقاط مورد ابهام و سوالات خود را در حضور سایر شرکت‌ها مطرح کرده و از پیشنهادهای مشاوران خبره استفاده کنند.

در واقع این مراکز به صورت دائمی در هر استان مشغول به ارائه خدمات هستند و ارائه این خدمات برای شرکت ها رایگان است و هیچ هزینه ای بر عهده این شرکت ها نیست.

کارگزاری گیتی سپند با تکیه بر تجربه ارزیابی صدها شرکت دانش بنیان و ارایه مشاوره و همکاری با ده ها پارک علم و فناوری، شتابدهنده، شرکت و سازمان مختلف و دارا بودن بانک جامعی از مشاوران با تجربه و متخصص در حوزه های مختلف به خوبی با نیازهای شرکت ها آشنا است و در راستای ارایه بهترین پاسخ به این نیازها در مرکز توانمندسازی گام برمیدارد.

شرکت‌ها می توانند برای دریافت خدمات توانمندسازی و تجاری سازی مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان با مراجعه به وبسایت  bizservices.ir و برای  اطلاع بیشتر از خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی با مراجعه به سامانه غزال، درخواست خود را ثبت کنند.

همچنین برای ارتباط مستقیم و نزدیک با کارشناسان مرکز توانمندسازی زنجان میتوانید در شبکه های مجازی اینستاگرام و تلگرام به آدرس زیر ما را دنبال کنید و نظرات و نیازهای خود را با ما در میان گذاشته و در کمترین زمان ممکن پاسخ دریافت کنید.

با توسعه فرهنگ کارآفرینی و اقتصاد دانش‌بنیان، بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی به فکر شروع و توسعه کسب و کار افتاده و بسیاری از شرکت های نوپا نیز ‌به فکر اخذ گرید دانش‌بنیان برای شرکت خود افتاده اند. ولی در اغلب اوقات دید و شناخت درستی از یک شرکت دانش‌بنیان و مزایای آن وجود ندارد و حتی بسیاری با روند اخذ این گرید نیز آشنا نبوده و به اشتباه تصور می کنند که یک شرکت دانش‌بنیان از ابتدای تأسیس به این صورت تأسیس می‌شود. در همین راستا یکی از مهم‌ترین برنامه‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال‌های اخیر برگزاری نشست‌های ترویجی آشنایی با فرایند ارزیابی دانش‌بنیان و همینطور حمایت‌های معاونت از این شرکت‌ها بوده است.
مهم‌ترین هدف از برگزاری این نشست‌ها در مرحله اول آشنایی شرکت‌ها با فرایند ارزیابی یک شرکت و اخذ این مجوز بوده و در مرحله دوم آشنایی با حمایت‌های صورت گرفته از این شرکت‌ها است تا با شناخت و آگاهی کافی از همه این موارد، وارد این فرایند شوند.
با توجه به تغییرات و به روزرسانی مداوم آیین‌نامه و فرایند ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان و همینطور توسعه حمایت‌های مختلف از این شرکت‌ها برگزاری مستمر این نشست‌ها و اطلاع شرکت‌ها و علاقمندان از آخرین تغییرات آن در اولین گام موضوعی ضروری است.
انواع تسهیلات و حمایت های قرض الحسنه و بلاعوض در راستای نمونه سازی، تجاری‌سازی، سرمایه در گردش و..، حمایت از سربازی نخبگان فناور در شرکت دانش‌بنیان، حمایت از استقرار شرکت‌ها در مناطق مسکونی، انواع معافیت‌ها همچون معافیت مالیاتی و گمرکی، حمایت آماده‌سازی برای صادرات و اخذ استانداردها و مجوزهای لازم، کمک های بلاعوض برای شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی تنها بخشی از حمایت‌های ۱۱۰ گانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت‌های دانش بنیان است که به صورت کلی و تیتروار در اکثر نشست‌ها به آن‌ها پرداخته می‌شود و بسیاری از این حمایت‌ها نیز به صورت تخصصی و مجزا موضوع یکی از نشست‌ها قرار می‌گیرد و تمامی ابعاد و شرایط استفاده از آن یا جزئیات مورد بررسی قرار می‌گیرد

فهرست