ضمانت نامه بانکی چیست؟

در این بخش از مقاله سعی می کنیم به تعریف ضمانت نامه بانکی به زبان ساده بپردازیم. ضمانت نامه بانکی یک ضمانت نامه است که برای استفاده در معاملات و دریافت تسهیلات و… به کار می رود. ساز و کار این ضمانت نامه اینگونه است که شما وقتی این ضمانت نامه را از بانک دریافت می کنید و به طرف مقابل قرارداد می دهید، طرف قرارداد می تواند سر موعد قرارداد تمام وجه خود را با استفاده از ضمانت نامه از بانک دریافت کند.

در واقع بانک با دادن ضمانت نامه متعهد می شود که اگر فرد تعهدات تنظیم شده در قرارداد را انجام ندهد، تمام مبلغ و تعهدات قرارداد را به طرف قرارداد می پردازد. بگذارید با یک مثال موضوع را تفهیم کنیم:

فرض کنید شما یک شرکت خدمات مهندسی هستید و با یک مشتری که درخواست ساخت یک پل را دارد قرارداد 500 میلیون تومانی تنظیم کرده اید. در اینجا مشتری برای اینکه مطمئن شود که شما تمام تعهدات خود را که در قرارداد ذکر کرده اید انجام می دهید، از شما درخواست یک ضمانت نامه بانکی(ضمانت نامه حسن انجام کار) می کند. حال شما برای دریافت یک ضمانتنامه بانکی به یکی از بانک ها مراجعه می کنید و برای مثال با پرداخت  10 میلیون تومان و ارائه دادن سند یک ملک 25 میلیون تومانی یک ضمانت نامه 50 میلیونی در یافت می کنید. در اینجا بانک قبول می کند که اندازه 15 میلیون تومان ریسک این ضمانت نامه را بپذیرد. حالا شما می توانید این ضمانت نامه را به مشتری خود ارائه دهید. 

در ادامه این مقاله به طور دقیق به توضیح انواع ضمانت نامه های بانکی می پردازیم. 

انواع ضمانت نامه های بانکی و کاربرد آنها

در قسمت قبل ما به یک مثال ساده پرداختیم ولی باید در نظر داشته باشید که ضمانت نامه بانکی انواع مختلف دارد و هر نوع از این ضمانت نامه ها هم کاربرد خاص خودش را دارد. در ادامه درباره انواع مختلف ضمانتنامه بانکی صحبت کرده ایم.

همه چیز درباره ضمانت نامه های بانکی + حمایت های دانش بنیان

ضمانت نامه مزایده یا مناقصه

احتمالا با مناقصه و مزایده آشنایی دارید، معمولا سازمان ها و دولت از شرکت ها در مناقصه و مزایده ها درخواست یک ضمانت نامه بانکی می کنند که در صورتی که شرکت ها به تعهدات خود عمل نکردند و از مناقصه یا مزایده انصراف دادند، آن ضمانت نامه را دریافت کنند. شرکت هایی که ضمانت نامه برای مزایده یا مناقصه ارائه ندهند از مزایده یا مناقصه کنار گذاشته می شوند. 

مبلغ این ضمانت نامه معمولا 5 درصد قیمت پایه می باشد. 

ضمانت نامه حسن انجام کار

اگر در قسمت ضمانت نامه بانکی چیست مثال نوشته شده را مطالعه کرده باشید احتمالا مفهوم ضمانت نامه حسن انجام کار را درک کرده باشید. ضمانت نامه حسن انجام کار برای ضمانت انجام تعهدات قید شده در قرارداد توسط پیمان کار می باشد. معمولا ارزش این ضمانت نامه 10 درصد قیمت قرارداد می باشد. 

ضمانت نامه گمرکی

افرادی که از طریق گمرگ وارداتی انجام می دهند، مشمول پرداخت حقوق گمرکی هستند. حال اگر فردی نتواند حقوق گمرکی را به طور یکجا پرداخت کند، گمرک از آن ضمانت نامه بانکی به اندازه حقوق گمرکی با مدت زمان مشخص دریافت می کند.

ضمانت نامه تعهد پرداخت

 این ضمانت نامه معمولا توسط بانک از مشتریانی که درخواست تسهیلات دارند دریافت می شود. در واقع یک ضمانت بانکی برای وام یا بازپرداخت تسهیلات می باشد.

ضمانت نامه های پیمان

اغلب این ضمانت نامه توسط دولت از پیمانکاران برای انجام پروژه های عمرانی و تولیدی دریافت می شود. 

ضمانت نامه پیش پرداخت

کارفرما قبل شروع کار معمولا پیش پرداختی را بابت خرید تجهیزات و وسایل مورد نظر به پیمانکار پرداخت می کند. کارفرما در قبال پرداخت این پیش پرداخت یک ضمانت نامه از پیمانکار دریافت می کند. 

ضمانت نامه استرداد وجه الضمان

کارفرما برای اینکه مطمئن شود پیمانکار کار خود را به درستی انجام می دهد 10 درصد مبلغ قرارداد را برای ضمانت نامه استرداد وجه الضمان دریافت می کند.

مزایا و معایب ضمانت نامه های بانکی

ضمانتنامه های بانکی مزایا و معایب مختلفی دارند که برخی از آن ها را در بخش بعدی بررسی بررسی کردیم:

مزایا و معایب ضمانت نامه های بانکی

مزایای ضمانت نامه های بانکی

ضمانت نامه های بانکی موجب رونق اقتصاد کشور می شود. زیرا هم به متقاضی و هم به قرارداد اعتبار بیشتری می بخشد همچنین باعث اعتماد بیشتر طرفین می شود. این ضمانتنامه ها نیز باعث اعتبار بخشی به کسب و کار های کوچک و بنگاه های اقتصادی کوچک می شود. 

معایب ضمانت های بانکی

برخی از افراد که مهارت و تخصص کافی برای انجام کار را دارند، اما شرایط دریافت ضمانت نامه بانکی را ندارند ممکن است در برخی از قرارداد ها و فعالیت ها که نیاز به ضمانت نامه دارند به مشکل بخورند. 

شرایط صدور ضمانت نامه بانکی

برای صدور ضمانت نامه بانکی بانک ها بر اساس توان اشخاص وثیقه های مختلفی را طلب می کنند که در پایین برخی از آن ها را ذکر کردیم:

شرایط صدور ضمانت نامه بانکی

1- وجه نقد یا طلا یا اسناد خزانه یا اوراق قرضه‌ دولتی و اوراق مشارکت منتشره براساس مجوز بانک مرکزی یا سپرده‌ سرمایه گذاری مدت‌دار یا حساب‌های پس‌انداز قرض الحسنه نزد بانک یا گواهی‌های سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار یا اوراق قرض الحسنه یا حساب‌های ارزی یا حساب سرمایه گذاری مدت‌دار متقاضی نزد سایر بانک‌ها.

2-تضمین بانک‌ها یا مؤسسات اعتباری غیربانکی معتبر خارجی.

3-سفته با ضمانت قابل‌قبول بانک، اموال غیرمنقول، برگ وثیقه‌ی انبار‌های عمومی مربوط به کالا، سهام شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته‌شده باشند، کشتی و هواپیما.

ضمانت نامه بانکی برای دانش بنیان ها

ضمانت نامه بانکی برای دانش بنیان ها

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری چیزی حدود 110 خدمت برای توسعه و گسترش شرکت های دانش بنیان ارائه می دهد. این خدمات در واقع حمایت هایی هستند که به شرکت های دانش بنیان کمک می کنند تا خود را توسعه دهند. در این حمایت ها سه حمایت وجود دارد که مربوط به ضمانت نامه های بانکی می شود.

معاونت علمی برای ضمانت نامه های حسن انجام کار، شرکت در مناقصه و ضمانت نامه پیش پرداخت حمایت هایی دارد. برای دریافت این ضمانتنامه ها باید 50 درصد مبلغ به صورت نقدی پرداخت شود که تمام این 50 درصد را صندوق نوآوری  و شکوفایی پرداخت می کند و تخفیف 30 درصدی بر کارمزد صدور ضمانت نامه بانکی اعمال می شود.

برای دریافت مشاوره رایگان با موضوع ضمانت نامه بانکی به صفحه مرکز توانمندسازی مراجعه کنید و از طریق راهنما اقدام به دریافت مشاوره کنید.

البته برای دریافت این حمایت ها باید برای دریافت ضمانت نامه از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی اقدام کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت صندوق نوآوری و شکوفایی مراجعه کنید.

, , , ,

 مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.