اصول راه اندازی کسب و کار قطعا مسئله ای است که همه به دنبال آن هستند و حتما بارها و بارها از کار آفرینان موفق شنیده‌اید که میگویند، هیچ فرمول موفقیت‌سازی یکتایی برای موفقیت در کسب و کار وجود ندارد. چرا که اگر وجود داشت، تاریخ شاهد شکست‌های متعدد در انواع حرفه‌ها و سازمان‌ها نمی‌شد.

کارآفرینی و ایجاد یک کسب و کار تازه، یکی از ارزشمندترین و تاثیرگذارترین مواردی است که هر فرد می‌تواند در طول زندگی خود انجام دهد. راه انداختن یک کسب و کار جدید نه تنها برای خود شخص منافع مادی فراوانی دارد، بلکه برای چند نفر دیگر نیز، موقعیت‌های شغلی مختلفی فراهم می‌کند. در دنیای امروز کارآفرینی یکی از ارزشمندترین اقداماتی است که در فضای کسب و کار انجام می‌شود. آشنایی با روند کارآفرینی به افراد مختلف کمک می‌کند تا در این مسیر ارزشمند قدم بگذارند.

چند گام برای کارافرینی و راه اندازی کسب و کار تازه به شرح ذیل است:

 • ایده پردازی. در این مرحله فرد برای ایجاد کسب و کار می بایست فرصت‌های نهفته در بازار و ایده‌های مناسب را استخراج و پس از ایجاد خلاقیت آن را بررسی و انتخاب کند و سپس آن را به مرحله اجرا برساند.
 • تحقیقات جامع در مورد بازار و شناسایی بازار هدف. این فرآیند با شناسایی نیاز بازار، شروع شده و در مراحل بعدی با ارائه ایده غربال کردن و انتخاب ایده مناسب، به طراحی محصول پرداخته می شود.
 • آزمون بازار و مطالعه امکان سنجی. در این مرحله، ایده که به عنوان ایده نهایی از مرحله توسعه و تحقیق به دست آمده از ابعاد مختلف مورد بررسی و امکان‌سنجی قرار می گیرد که این امکان سنجی شامل آزمون بازار امکان سنجی فنی و مالی می‌باشد.
 • تدوین مدل کسب و کار. مدل کسب و کار، یک ابزار مفهومی شامل مجموعه بزرگی از اجزا و ارتباطات بین آنهاست و منطق کسب و کار یک شرکت را تامین می کند.

برای مطالعه مقاله بوم مدل کسب و کار کلیک کنید!

 • تخمین بودجه کسب و کار. در این مرحله باید باید بودجه اولیه تخمین زده شود و اگر نیازی به تامین مالی از راه های دیگر مثل یافتن شریک و حامی مالی است به درستی مشخص شود.
 • بازاریابی . داشتن یک استراتژی بازاریابی قوی برای برند یک کسب و کار یکی از رموز موفقیت آن خواهد بود.  یافتن شیوه­ی بازاریابی مناسب و موثر برای یک کسب و کار، بسته به نوع کسب و کار  یکی از مهم‌ترین مراحل بازاریابی به شمار می رود.
 • کسب مهارت های لازم و کافی. مهارت‌هایی مثل برقراری ارتباط، مدیریت و… از جمله مهارت‌هایی است که کارآفرین موفق به آن نیاز دارد. علاوه بر این، با توجه به نوع کسب و کار، به مهارت‌های پیچیده‌تری از جمله مهارت‌های مرتبط با آی‌تی یا بازاریابی دیجیتال هم ممکن است نیاز باشد.
 • داشتن سیستم پشتیبانی عالی. سیستم پشتیبانی ممکن است به شکل‌های مختلفی وجود داشته باشد. مثلا یک شریک خوب. این فرد یا سیستم باید قادر به ارایه مشاوره های عالی در شرایط حساس باشد و پاسخ‌هایی عاقلانه و منطقی به سوال‌ها و مشکلات پیدا کند.
 • 9-  چالش کشیدن خود و همکاران. اکثر مدیران و کارآفرینان از پتانسیل داشتن خلاقیت، برخوردارند اما در تبدیل آن به نوآوری با چالش مواجه میشوند. نوآوری یعنی تبدیل خلاقیت و پتانسیل بالقوه به یک ارزش واقعی برای برند و مشتریان. یک کارآفرین، باید برند و محصولات خود را توسعه دهد و به دنبال پاسخی برای مشکلات و نیازهای جدید باشد. کارآفرین اگر لحظه ای دست از تلاش بردارد، کسب و کار خود را به سمت شکست سوق داده است.
 • در نظر گرفتن اهداف کوتاه مدت و بلند مدت.  ، برای موفقیت کسب و کار، در نظر گرفتن اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت امری ضروری است. اهداف کوتاه‌مدت باعث می‌شوند که مشکلات شرکت و مجموعه‌ زیر نظر خود را کشف کنید و اهداف بلند مدت، شوق و انگیزه‌ تلاش کردن را به شما و کارکنان‌تان می‌دهد. شایان ذکر است اهداف کوتاه مدت باید کاملا در راستای اهداف بلندمدت باشد. در نتیجه باید سعی شود بهترین اهداف مرتبط با کسب و کار را مشخص کرد.
 • بکارگیری افرادی ماهر و با استعداد: یکی از مهم‌ترین مراحل راه‌اندازی یک کسب و کار، به کارگیری افراد باهوش و ماهر است. استفاده از تجارب و استعداد نیروهای متخصص و توانمند تاثیر بسزایی در رشد هر چه‌ سریع‌تر شرکت و کسب و کار نوپا خواهد داشت.
 • حضور در دنیای انلاین. با توجه به اهمیت نقش اینترنت در زندگی مردم، حضور و فعالیت یک کسب و کار در دنیای مجازی با علم بر اصول و قواعد آن امری ضروری است. بازاریابی اینترنتی و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، دو نمونه از روش‌های بازاریابی است که می‌توان از ان­ها برای توسعه کسب و کار استفاده کرد.
 • مدیریت صحیح کسب و کار نوپا:  کارآفرینی و ایجاد یک کسب و کار تازه، به همین مراحل محدود نمی‌شود. پس از اینکه منابع لازم جهت راه اندازی یک کسب و کار گردآوری گردید، بایستی این منابع در قالب و فرم خاصی که بهترین کارآیی را داشته باشند، قرار گیرد. بعد از شروع کار، مهم‌ترین مراحل آن شروع می‌شود که عبارت‌ است از مدیریت کسب و کار که نیازمند دانش و آگاهی‌های بسیار زیادی است. مدیر یک مجموعه و کارکنان آن، با در نظر گرفتن اهداف دقیق و برنامه ریزی شده می توانند عملکرد خود را ارزیابی کنند و نقاط قوت و ضعف خود را بشناسند و در هم سو با هم به سوی پیشرفت گام بردارند. بکارگیری توصیه متخصصان، پذیرفتن  مسئولیت‌ها، کنترل هزینه­ها و مدیریت مالی در راستای رشد عملکرد مدیریتی بسیار موثر خواهد بود.
 • رشد و توسعه کسب و کار: کسب و کارهایی که از نظر مالی موفقیت داشتند، اغلب تلاش می کنند تا کسب و کار نوآورانه دیگر را صاحب شوند و بدین طریق از رشد خود اطمینان یابند.

جمع بندی :

مدیریت کسب و کارهای کوچک، دشواری‌های کمتری نسبت به کسب و کارهای بزرگ دارد ولی تقریبا از قواعد یکسانی پیروی می‌کند. اگر دانش و آگاهی لازم برای مدیریت را ندارید، در اولین فرصت برای کسب آن، وقت بگذارید. یک کسب و کار، هر چقدر هم که کوچک باشد، به فردی نیاز دارد که جنبه‌های مختلف آن را بشناسد و بتواند به درستی هدایت کند.

,

 مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.