فهرست مطالب در طرح بازاریابی

نوشتن فهرست مطالب ممکن است امری عادی و پیش پا افتاده به نظر برسد و درج آن را چندان ضروری ندانید. شاید اعتقاد دارید اگر طرح بازاریابی کوتاه باشد، بهتر می تواند ایده شما را به تصویر بکشد. ولی اجازه دهید بگویم که جدول فهرست مطالب لازم و ضروری است. اینکه طرح بازاریابی شما چند صفحه باشد یا چندین صفحه فرقی نمی‌کند. به دلیل عوامل روانشناختی تاثیرگذار بر کسانی که میخواهند طرح شما را تایید یا رد کنند، تهیه فهرست مطالب، لازم است و هرگز دل بخواهی نیست.
اگر می خواهید طرح تان را برای گرفتن پول یا سایر منابع برای اجرای پروژه ای استفاده کنید؛ تهیه فهرست مطالب مهم؛ است زیرا افراد زیادی با مسئولیت‌های مختلف برای قضاوت در مورد طرح شما، دور میز می نشینند. برخی از آنها در زمینه های فنی، متخصص هستند؛ از این افراد اول از همه، به جزئیات و مباحث فنی محصول یا خدمت شما علاقه مند خواهند بود. گروهی دیگر متخصصان مالی هستند؛ آنها تجزیه و تحلیل‌های نقاط سربه‌سر را محک می زنند یا نسبت ها و سایر اطلاعات مالی آن را در نظر دارند و محاسبه می‌کنند. در حقیقت، هر متخصصی تمایل دارد که از دیدگاه تخصصی خود به طرح شما نگاه کند. حال اگر جدول فهرست مطالب کاملی را در طرح خود قرار دهید، انجام این کار را خیلی ساده خواهید کرد. خواننده، فهرست موضوعات را مرور می‌کند و در چند لحظه صفحه مورد نظر خواهد رسید. اما اگر شما این فرصت خوب ارائه نکرده باشید، ارزیاب طرح شما مجبور است به دنبال اطلاعات مورد نظر به همه جا سرک بکشد. خوش شانس باشید او سرانجام خواهد توانست اطلاعات مورد نظر خود را بیابد. ولی متاسفانه شما همیشه خوش شانس نخواهید بود. وقتی تعداد زیادی طرح باید مورد بازبینی و ارزیابی قرار گیرد، ارزیابی، احتمالاً، زمان بسیار اندکی را برای جستجوی مطالب صرف خواهد کرد، و این همان جایی است که عوامل روانشناختی وارد عمل می‌شوند. اگر ارزیاب تواند اطلاعات را به راحتی پیدا کند، اینگونه فرض می‌کند که چنین اطلاعاتی اصلا وجود ندارد. بنابراین، این تفکر در ذهن شکل می‌گیرد که شما از ضرورت چنین اطلاعاتی آگاهی ندارید؛ در نتیجه، فرصت خوبی برای رقبای فراهم می آورد که البته اطلاعات خود را به نحو ساده‌تری ارائه کردند. ضرورت فرصت مطالب، به خصوص زمانی که طرحی را برای تایید، نظر سرمایه‌گذار آماده ای می برید از حساسیت فراوانی برخوردار است. این سرمایه‌گذار، منابع مالی خود را برای کسب و کاری صرف می‌کند که مستندات قابل قبول و قابل بررسی در آن زمینه در اختیار داشته باشد و برای رشد آتی اش هم طرح بازاریابی مناسبی در اختیارش قرار گیرد.
شاید شما هم شنیده باشید که سرمایه‌گذاران تنها به طرح کسب و کار نگاه می‌کنند. اینگونه طرح ها به خصوص برای شرکت‌های کوچکتر با محصولات جدید و در حال راه اندازی، یکسان هستند. ولی وقتی تلاش می‌کنیم تا سرمایه‌گذار و هر منبع دیگری، منابع مالی در اختیارمان بگذارد، هر دو طرح با هم مترادف می شوند. و در هر حال، هم طرح کسب و کار باید تاکیدش بر بازاریابی تاکید نماید و هم در بازاریابی باید داده های کامل مالی، تولیدی و فنی را ارائه کند.
سرمایه‌گذاری را می‌شناسم که می گفت در هر ماه هزار طرح دریافت می‌کند که هرکدام حداقل شامل ۳۰ صفحه است برخی از آنها تا صد صفحه هم می رسد. در چنین شرایطی آیا فکر می‌کنید کسی می‌تواند همه طرح‌ها را با جزئیات بخواند؟ البته که نه. با این اوصاف، یک سرمایه‌گذار ابتدا به خلاصه مدیریت نگاه می کند، اگر نظراو جلب شود، آن را بخش هایی از طرح را با توجه به جدول فهرست مطالب، به خصوص قسمت های جالب آن را بررسی می‌کند. اگر نتواند اطلاعات مورد نظر خود را در فرصت اندک، پیدا کند، طرح را کنار خواهد گذاشت. برای نگاه کردن به این همه طرح زمان کافی در اختیار سرمایه‌گذار نیست. با یک غربال اولیه، بیش طرح ها حذف می‌شوند و تنها چند فقره از آنها باقی می‌ماند که باید با جزئیات خوانده و تصمیم نهایی اتخاذ شود. در این صورت، این ابزار حیاتی را فراموش نکنید و مطمئن باشید که فهرست مطالب در هر بازاریابی شما عنوان های مهم را در دسترس خوانندگان قرار می‌دهد.

برای مشاوره با مشاوران مجرب گیتی سپند در تماس باشید

, ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست