تا به حال اقدام به راه‌اندازی کسب و کاری کرده‌اید و در نهایت شکست خورده‌اید؟ یا بر روی کسب و کاری سرمایه‌گذاری کرده‌اید که در نهایت منجر به ضرر شما شده؟ همه این اتفاقات ناشی از بررسی نکردن ایده و کسب و کار است. برای بررسی دقیق ایده می‌توان یک طرح توجیهی تدوین کرد که بر اساس آن بتوان درباره سودده بودن یا ضررده بدون ایده تصمیم گرفت. در این مقاله به چیستی و کاربرد‌های طرح توجیه اقتصادی پرداختیم.

طرح توجیه اقتصادی چیست؟

طرح توجیه اقتصادی یا همان طرح توجیهی(به انگلیسی: Feasibility Study Report)  یک سند و یا طرحی است که توجیه پذیری یک ایده غالبا اقتصادی را بر اساس معیار‌های مختلف بررسی می‌کند. از این معیار‌ها می‌توان به موقعیت در بازار، فنی و مالی اشاره کرد. اگر بخواهیم ساده‌تر توضیح دهیم در واقع طرح توجیهی به تجزیه و تحلیل یک ایده می‌پردازد. اغلب سرمایه‌گذاران از کارآفرینان یا ایده‌پردازان درخواست یک طرح توجیهی می‌کنند. این طرح توجیهی به آن‌ها کمک می‌کند تا با بررسی ابعاد مختلف ایده بتوانند به نتیجه برسند که آیا روی آن ایده سرمایه‌گذاری کنند. یا خیر. 

بهترین زمان برای تدوین طرح توجیه اقتصادی قبل از صرف هزینه‌های زیاد و شروع پروژه‌ها است. این کار در همه پروژه‌ها به شما کمک می‌کند که از ضرر‌های مالی، اتلاف وقت و انرژی جلوگیری بکنید زیرا با استفاده از طرح توجیهی به نتیجه رسیده‌اید که پروژه ارزش اجرا دارد یا خیر. 

ممکن است در برخی از مقالات مشاهده کنید که بیزینس پلن و طرح توجیهی را یک چیز در نظر می‌گیرند. این باور غلط است درست است گه طرح توجیه اقتصادی و بیزینس پلن بسیار شبیه هم هستند اما ساختار آن‌ها دارای تفاوت‌هایی است. 

 

بخش های طرح توجیهی

همانطور که پیشتر گفتیم طرح توجیه اقتصادی یک ایده را از سه ابعاد بررسی می‌کند. برای مشخص کردن این سه بخش نیاز است که با مشاوران هر حوزه صحبت کنیم و مستندات را با کمک آن‌ها تکمیل کنیم. این ابعاد در کنار هم چشم‌اندازی از طرح به فردی که قرار است آن را اجرا کند می‌دهد. 

مطالعه بازار

همانطور که از نام این بخش پیداست ما در این بخش به بررسی موقعیت محصول در بازار می‌پردازیم. در این بخش از طرح توجیه اقتصادی موضوعات مختلفی را مانند میزان تقاضا و عرضه، جایگاه رقبا در بازار، صادرات و واردات، روند تغییر و روش مارکو و… را بررسی می‌کنیم. مشخص کردن جامعه هدف و طراحی پرسونا یکی از مهمترین کار‌های این بخش است. 

توجیه پذیری فنی

در این بخش از طرح توجیهی اقدام به بررسی طرح از لحاظ فنی و تکنیکالی می‌کنیم. موضوعاتی که در این بخش بررسی می‌شود شامل تدارکات مورد نیاز، نیرو‌های فنی مورد، محل اجرای طرح، ظرفیت، دانش فنی مورد نیاز، ساختار اجرایی و… است. 

تجزیه و تحلیل مالی

در تجزیه و تحلیل مالی معیار‌هایی مانند نرخ سود و ریسک سرمایه بررسی می‌شود. در واقع در این بخش طرح توجیهی هر چیزی که مربوط به قسمت مالی پروژه است تجزیه و تحلیل می‌شود. برای مثال می‌توان عواملی مثل هزینه سرمایه، سود سالانه، هزینه نیرو انسانی، میزان سود و ضرر ترازنامه، هزینه تجهیزات و تدارکات و… را نام برد. 

همچنین مطلوبیت اقتصادی طرح از دو نظر تحلیل اقتصادی(منفعت اجتماعی) و تحلیل مالی (تحلیل سرمایه‌گذار) بررسی شود. 

کاربرد های طرح توجیهی

طرح توجیهی قبل از همه چیز دیتا برای ما محسوب می‌شود. قاعدتا دیتای بیشتر و دقیق در تصمیم‌گیری‌های ما کمک می‌کند. پس به طور خلاصه می‌توانیم طرح توجیهی را یک دیتا در نظر بگیریم که ما را در تصمیم‌گیری‌ها یاری می‌کند. حال فرقی نمی‌کند ما از طرح توجیه اقتصادی برای تصمیم‌گیری درباره سرمایه گذاری استفاده کنیم یا توسعه محصولات و کسب و کار خود. 

 

برای تهیه طرح توجیهی می‌توانید از گیتی سپند کمک بگیرید فقط کافی‌ست با ما تماس بگیرید.

,

 مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.